Rodzaje aparatury pomiarowej
Coraz większe wymagania prawne dotyczące jakości produktów sprawiają, że niezbędne są kompleksowe badania na każdym etapie projektu. Do wykonywania takich badań służy aparatura pomiarowa coraz częściej kompatybilna ze smartfonem lub tabletem. Jakie są rodzaje przyrządów pomiarowych?
Czym tak naprawdę jest aparatura pomiarowa?
Najprościej mówiąc, aparaturą pomiarową nazywamy przyrządy służące do wykonywania pomiarów. Kontrola urządzeń i stanu instalacji jest niezwykle ważna i konieczna ze względu na rosnące wymagania prawne. Aparatura pomiarowa w popularnej, przenośnej wersji jest stosowana w branży budowlanej, telekomunikacyjnej czy motoryzacyjnej. Badaniom podlegają również sieci telekomunikacyjne, wszelkie instalacje, a także systemy wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia. Najważniejsze, aby miernik przenośny cechował się wysoką dokładnością i szybkością pomiarów, był uniwersalny oraz odporny na czynniki zewnętrzne. Dzięki urządzeniom przenośnym możliwe jest gromadzenie wszelkich danych w urządzeniach przenośnych, co znacząco ułatwia i usprawnia pracę. Oprócz przenośnej aparatury pomiarowej dostępna jest również laboratoryjna aparatura pomiarowa.
Laboratoryjna aparatura pomiarowa
Wspomniana wyżej aparatura laboratoryjna to jedno z najistotniejszych urządzeń do pracy każdego specjalisty. Dzięki takim przyrządom możliwe jest wykonywanie badań i kontroli, a także tworzenie protokołów oraz analiz. Do takich urządzeń należą m.in. spektrometry, analizatory chropowatości powierzchni, butyrometry, fotometry i wiele innych. Aparatura laboratoryjna wpływa na zwiększenie jakości urządzeń na etapie produkcji, dlatego powinna być nowoczesna i zaawansowana.
Najpopularniejszy podział aparatury pomiarowej
W zależności od zapotrzebowania wyróżnia się mierniki, rejestratory, detektory oraz charakterografy. Pierwsze służą do mierzenia wielkości ciśnienia, wilgotności czy napięcia elektrycznego, a przykładem takich urządzeń są barometry, amperomierze czy woltomierze. Rejestratory to z kolei urządzenia służące do archiwizacji oraz wizualizacji informacji o przebiegu dowolnych procesów w danym czasie. Do najpopularniejszych rejestratorów należą rejestratory papierowe oraz cyfrowe. Te drugie zapisują dane na nośnikach pamięci cyfrowej, z kolei pierwsze za pomocą pisaka rejestrują dane na taśmie papierowej. Istnieją również detektory, które wykrywają i rejestrują różne zjawiska oraz parametry fizyczne niemożliwe do rejestracji przez człowieka. Do najpopularniejszych detektorów należą detektory cząstek, detektory bimetaliczne, czujniki elektrochemiczne oraz fotoemisyjne. Ostatnią grupą aparatury pomiarowej są charakterografy, które wyznaczają charakterystykę badanego elementu. Aktualnie urządzenia pomiarowe są coraz bardziej zaawansowane i zmodernizowane, a dodatkowo przystosowane do pracy z tabletem lub smartfonem. Połączenie mierników ze smartfonami umożliwia szybkie przesyłanie danych innym użytkownikom oraz gromadzenie ich w chmurze. Takie rozwiązanie wpływa m.in. na komfort pracy w głośnych halach i zakładach.