Rynek pracy dla programistów C++
C++ to język niskopoziomowy, który został stworzony w roku 1983. Mimo, iż jego popularność można określić jako sinusoidę wzlotów i upadków, to od paru lat wraca do łask. Jest to zasługa rosnącej popularności wirtualności rzeczywistej, oraz coraz większemu rynkowi IOT.
Trudność języka C++
W dobie nowoczesnych języków skryptowych, niskopoziomowy C++ wydaje się być nieco archaiczny, trudny i kłopotliwy. Programista pisząc kod w C++, musi myśleć o znacznie większej ilości rzeczy, niż jego koledzy po fachu, piszący swój kod np. w języku Python czy JavaScript. Powoduje to, że wielu początkujących programistów omija ten język szerokim łukiem, ma on wręcz przypiętą łatkę języka dla pasjonatów, a nawet fanatyków. Zapotrzebowanie na specjalistów C++ rośnie, ale osób które ten język znają nie przybywa zbyt dużo. Powoduje to wyraźny wzrost stawek i benefitów.
Stawki
Rynek pracy dla Specjalista C++ wymusza wysokie wynagrodzenie dla programistów. W zależności od miasta, doświadczenia i branży, stawki zaczynają się od ok. 6000zł brutto miesięcznie dla programistów bez doświadczenia, a kończą na kwotach powyżej 20000zł. Warto zaznaczyć, że czasem pojawiają się oferty na wielokrotność tej kwoty, zazwyczaj skierowane do osób o ogromnej wiedzy, chcących podjąć się wyzwania, jakim są bardzo trudne i odpowiedzialne projekty
Charakterystyka pracy
Specjalista C++ na rynku pracy na pewno nie może się nudzić. Zakres różnorodności projektów jest ogromny. Od przemysłu medycznego, po awionikę, VR, loty kosmiczne czy BigData. Każda z tych branż charakteryzuje się innymi problemami, wyzwaniami czy wymaganiami. Dodatkowo, bardzo często jest to praca związana z licznymi delegacjami. Aktualnie najczęściej spotkać można oferty pracy związane z programowaniem niskopoziomowym urządzeń codziennego użytku, takich jak lodówki, pralki czy samochody. Dla osób mających wysokie oczekiwania finansowe, na pewno znajdą się bardzo dobrze płatne stanowiska w przemyśle energetycznym, przy opracowywaniu softu do elektrowni, fabryk czy wielkich pojazdów przemysłowych.
Rynek pracy dla programistów C++ jest ogromny i ciekawy, Zwiastowana już kilkukrotnie klęska tego języka póki co wydaje się czymś zupełnie odległym.