Technologia

Technologia Power over Ethernet – zasady działania

Tworzenie infrastruktury zabezpieczającej biuro lub dom prywatny jest coraz częściej wykorzystywanym sposobem podniesienia poziomu bezpieczeństwa własnego i najbliższego otoczenia. System taki powinien być zarówno skuteczny, jak i odporny na awarie.

 

Technologia Power over Ethernet umożliwiająca transmisję danych i zasilania za pośrednictwem jednego kabla nie jest nowością. Wyposażenie infrastruktury zabezpieczającej w zasilacz PoE pozwoli na uniezależnienie jej od zasilania sieciowego, które może ulec awarii.

 

Czym jest Power over Ethernet?

Power over Ethernet lub w skrócie PoE jest technologią, która umożliwia jednoczesne przesyłanie zarówno danych, jak i zasilania do urządzeń wspierających ten standard za pośrednictwem pojedynczego kabla Ethernet, potocznie nazywanego skrętką. PoE wspiera kilka technik przesyłania energii elektrycznej za pośrednictwem kabla internetowego. Część z nich (Alternative A i Alternative B) została opisana w standardzie IEEE 802.3 w 2003 roku.

 

Power over Ethernet – zalety

Technologia Power over Ethernet dzięki przesyłaniu zasilania i danych za pośrednictwem jednego kabla „skrętki” pozwala na znaczące obniżenie kosztów stworzenia instalacji. Również przeprowadzenie prac remontowych jest dużo prostsze niż w przypadku wykorzystywania tradycyjnych rozwiązań. Wykorzystanie specjalnie przystosowanych urządzeń, takich jak switche PoE, pozwala na automatyczne dostosowanie niezbędnego poziomu zasilania do konkretnego urządzenia, dzięki czemu użytkownik nie musi samodzielnie dobierać odpowiednich parametrów. W przypadku bardziej rozbudowanych sieci, osoba administrująca nią jest na bieżąco informowana o problemach w jej działaniu, zakłóceniach, przerwaniach obwodów czy podejrzanej aktywności.

 

Gdzie jest stosowana technologia Power over Ethernet?

Technologia Power over Ethernet jest szczególnie często wykorzystywana wszędzie tam, gdzie nadrzędnym celem jest zminimalizowanie ilości koniecznego okablowania pomiędzy urządzeniami. Przykładami tego typu miejsc są systemy ochrony obwodowej terenów wokół budynków, jak i systemy monitoringu wewnątrz i na zewnątrz nich. Wiele współcześnie produkowanych urządzeń, takich jak kamery czy różnego rodzaju czujniki mogą być zasilane i jednocześnie transmitować dane z i do lokalnej centrali alarmowej będącej głównym punktem infrastruktury zabezpieczającej. PoE dodatkowo może znacząco zwiększyć maksymalną odległość optymalnej pracy. Urządzenia wspierające PoE mogą być zainstalowane nawet w odległości 100 metrów od switcha lub zasilacza PoE.

 

Jak działa technologia Power over Ethernet?

PoE wykorzystuje kabel internetowy, tak zwaną „skrętkę” – kabel stworzony z kilku par skręconych ze sobą przewodów. Power over Ethernet wymaga zastosowania kabla klasy minimum piątej. Tego typu kabel składa się z 4 par miedzianych przewodów. W podstawowych sieciach – takich które oferują transmisję danych do 10 Mb/s lub 100 Mb/s – zasilanie jest przesyłane za pośrednictwem niewykorzystywanych do transmisji danych par skrętki. W pozostałych przypadkach (sieci o przepustowości do 1000 Mb/s) konieczna jest transmisja zarówno zasilania, jak i danych tymi samymi przewodami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *